Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  MÖBLER / Matsalsgrupper / Matsalsgrupp 6798037



*

nr 679 8037


Børge Mogensen

(1914-1972), Danmark


Matsalsgrupp, Matsalsbord + 7 stolar, Børge Mogensen (1914-1972), Karl Andersson, Bra Bohag


Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.

Utrop:

5.000 kr

Såld:

5.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 januari 2011
kl 17:57:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/1 17:17:35 1      4.000 kr
31/1 17:44:53 2      4.500 kr
31/1 17:47:51 1      4.200 kr
31/1 17:48:21 1      5.000 kr
31/1 17:50:32 2      4.700 kr
31/1 17:50:47 2      5.000 kr
31/1 17:51:02 2      5.100 kr
31/1 17:52:16 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 31 jan

50-tal

På Metropols 50-talsauktion samlar vi vackra och spännade former från 50-talet.



Läs mer om 50-tal

  • Konstnär/Designer

Børge Mogensen

Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.

Läs mer om Børge Mogensen
  • Läs mer...
Bra Bohag
Intressegrupp bildad kring 1955, bestående av ett tiotal möbel- och textilindustrier för att gemensamt marknadsföra ett komplett sortiment för heminredning.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bra bohag börge mogensen börje mogensen børge mogensen karl andersson köksbord matbord matgrupp matsalsbord matsalsgrupp matsalsgrupper matsalsmöbel matsalsstol matsalsstolar
  • 6047 Matbord
    England, mahogny, pelarfot, 4 st iläggsskivor. Dia..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 maj kl 20:39
  • 6201 Matsalsgrupp
    5 delar, "Diamant", Bertil Fridhagen (1905-1993), ..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 maj kl 20:04




Ladda ner broschyr